W dniu 26.04.2018 r (czwartek) zaparkowałem swój pojazd (…) w strefie płatnego parkowania na ul.Kotlarskiej i opłaciłem opłatę za postój.

Otrzymałem zaproszenie od „Lobbingu odrzańskiego” Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i spieszyłem się na wykład, pt: „Przyczyny i skutki katastrofy nabrzeża przeładunkowego Odry przy ulicy Długiej we Wrocławiu” (…). Tematyka wykładu jest związana z moją pracą zawodową.

Po dłużących się poszukiwaniach nagle zauważyłem widoczne z daleka, białe, poziome oznaczenia miejsc płatnego parkowania. W tym jedno (czy dwa) „niebieskie” dla niepełnosprawnych. Dlatego nie zauważyłem zmiany sytuacji drogowej.

Konieczność zaparkowania wynikała z:

1.Braku innego miejsca na zaparkowanie w okolicy (pomimo poszukiwań).

2.Tracenie czasu ze względu na w/w – i w konsekwencji spóźnienie się na spotkanie.

3.Stresu (zdenerwowania sytuacją ode mnie niezależną).

4.Nie zauważyłem zmiany organizacji ruchu – ze względu na w/w.

Po powrocie ze spotkania na miejsce zaparkowania zastałem pustą ulicę – bez mego auta. Pierwszym skojarzeniem była kradzież pojazdu. Zatelefonowałem więc na numer alarmowy 112, pod którym dyżurny operator poradził zatelefonować najpierw pod nr Straży Miejskiej: 986. Pod tym numerem dyżurny potwierdził usunięcie mego pojazdu i poprosił o stawienie się do siedziby Straży Miejskiej na ul.Gwarną. Tam otrzymałem:

 1) Powiadomienie o dyspozycji (…) Straży Miejskiej Wrocławia o usunięciu pojazdu z drogi na parking strzeżony we Wrocławiu, Pl.Grunwaldzki 30, PUH Warex (…).

2) Dokument upoważniający wydanie pojazdu właścicielowi.

3)Mandat karny (…) na kwotę 100, -zł oraz

4) jeden punkt karny.

Powiadomiono mnie także, że odbiór pojazdu odbywa się wyłącznie po opłaceniu kosztów usunięcia (holowania i przechowania pojazdu) wyłącznie gotówką.

Po zaopatrzeniu się w gotówkę, udałem się pod wskazany adres: Pl.Grunwaldzki 30. Zastałem inną firmę (już nieczynną) ale z  (napisanym na banerze) „czynnym” numerem telefonu, pod którym dowiedziałem się, że dostęp do firmy przechowywującej holowane auta znajduje się po przeciwnej stronie dużego placu parkingowego, tj od strony ulicy Grunwaldzkiej.

Sam odbiór odbył się sprawnie dzięki dyżurnemu pracownikowi, od którego otrzymałem dwa dowody wpłaty (…) na łączną kwotę 526(486+40)zł. Pojazd odebrałem bez uwag.

Dwa dni później, 28.04.2018r. (w sobotę) udałem się na ul.Kotlarską aby udokumentować zmienioną sytuację.

(Fotografia) Ulica Kotlarska, sytuacja 27.04.2018r. (piątek). Widok od strony południowej (od strony wjazdu moim autem celem zaparkowania). Widać zaparkowane samochody po obu stronach ulicy. Wszystkie zaparkowane w jedną stronę. Parkujący, szczególnie po lewej stronie – prawdopodobnie jak ja – nie zorientowali się w nowej sytuacji.

(Fotografia) Ulica Kotlarska, sytuacja 27.04.2018 r. (piątek). Widok od strony północnej – przeciwległej mego wjazdu celem zaparkowania. Dobrze widoczne z daleka, białe, poziome oznaczenia miejsc płatnego parkowania. Wszystkie zaparkowane w jedną stronę „pod prąd”.

O ileż mniej stresu, straty czasu i pieniędzy, mandatów i punktów karnych miałbym ja oraz wszyscy inni kierowcy parkujący od 05 marca 2018r. na tym odcinku ulicy Kotlarskiej, gdyby ustawiono dużą, „żółtą” tablicę informującą o zmianie organizacji ruchu. (…)

1430503